Tapahtumakalenteri

-

Tiistai 10.1.2023

Lastenkerho, Tarmon talo10.1.2023 - 16.5.2023

Tarmon talon lastenkerho, Turku

tiistaisin klo 17.30-19.00.

Kevätlukukausi alk. 10.1.2023


Kaipaako lapsesi uutta harrastuspaikkaa? Kiinnostaako pelaaminen, kokkaaminen, askartelu? Tervetuloa kaikille lapsille avoimeen ja maksuttomaan kerhoon!

Leikimme ulkona ja sisällä, käymme retkillä ja järjestämme myös lasten toiveohjelmaa. Mukaan voi tulla milloin vain.

Ohjaajana Sanna ja liuta vaihtuvia ohjaajia ja vertsuja.

Lisätietoja TÄÄLTÄ

Paikka: Tarmon talo, Virusmäentie 10.

Lauantai 18.2.2023

Vertsukurssi Kannistossa18.2.2023 - 19.2.2023

Vertsukurssi Kannistossa 18.-19.2.2023

Ilmoittautuminen aukeaa 16.12. klo 12.

Kurssi on tarkoitettu jo koulutuksessa oleville vertsuille. Kurssin vastuuohjaajana Amanda.

Lähtö Turusta junalla Loimaalle lauantaina klo 13.05. Paluukuljetus leiribussin mukana torstaina 23.2. Jos osallistuu vain vertsukurssille, kuljetus Kannistosta on järjestettävä itse.

Hinta: 40 e (vain vertsukurssille osallistuva) 20 e (jos osallistuu myös leirille)

Viimeinen ilmoittautumispäivä 31.1.2023

Ilmoittautuminen LOMAKKEELLA

Maanantai 20.2.2023

Talvileiri 202320.2.2023 - 23.2.2023

Talvileiri Kannistossa 20.-23.2.2023

Ilmoittautuminen aukeaa 16.12. klo 12.

Kanniston kotieläintila, Alastaro


Kaikille lapsille avoin, hyvän tuulen leiri maalaismaisemissa. Kotieläintilallla on kymmeniä ihastuttavia eläimiä joita voi silitellä ja hoitaa. Lisäksi on tiedossa uusia ystäviä, ulkoilua, maatilan eläimiä, kiireetöntä tunnelmaa, yhdessä puuhailua, saunomista. 

Leiri on tarkoitettu kaikille n. 7 - 15 - vuotiaille.

Leirin hinta sisältää edestakaiset matkat tilausajobussilla Turusta ja Raisiosta, 3 yön majoituksen 2-4 hengen huoneissa, täysylläpito (aamupala, lounas, välipala, päivällinen, iltapala) ohjelman ja siihen kuuluvat materiaalit, vakuutuksen sekä kokeneiden ohjaajien huolenpidon.

Paikkoja rajattu määrä, paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

Lähtö maanantaina Turusta (linja-autoasema) klo 9.00, Raisiosta (Kaupungintalo) klo 9.15. Paluu torstaina Raisiossa n. klo 16, Turussa klo 16.15. (Aikataulumuutokset mahdollisia)

Ilmoittautuminen LOMAKKEELLA Viimeinen ilmoittautumispäivä 31.1.2023.

Jäsenhinta: 159 e (jäsenille sisaralennus 10%) muilta 210 e

Uudet leiriläiset, tutustukaa LEIRI-INFOON ja peruutusehtoihin

lisätiedot vs(a)nuoretkotkat.fi

talvileiri_2023_ennakkomainos.png

Perjantai 17.3.2023

Liiton vertsukurssi17.3.2023 - 19.3.2023

Liiton vertsukoulutus Kankaan Torpalla, Urjalassa 17.-19.3.2023.

Vuoden 2023 Ole oma itsesi -teemaisessa vertsukoulutuksessa opitaan itseilmaisua ja esillä olemista vertsuna, sekä yhdenvertaisuusasioita.

Vertsukoulutus on tarkoitettu Nuorten Kotkien toiminnassa mukana oleville nuorille, jotka haluavat toimia vertaisohjaajana. Koulutuksessa opitaan yhdessä muiden nuorten kanssa vertaisohjaajana tarvittavia taitoja.

V-S Kotkien jäsenille tuettu hinta 60 e. (norm. 90 e). Hinta sisältää ohjelman, matkat, majoituksen ja ruokailut.

Koulutukseen voi ilmoittautua tänä vuonna 13-vuotta täyttävä nuori.

HUOM! Liiton vertsukoulutukseen osallistuminen edellyttää uusilta vertsuilta V-S Kotkien vertsukoulutuksen aloittamisen. Uudet vertsut kutsutaan tapaamiseen ennen liiton koulutusta. 

Vertsutoiminnasta voi lukea lisää TÄÄLTÄ

Ilmoittautuminen 1.3. mennessä LOMAKKEELLA

Vertsukurssi_23maalis_ig_.jpg

 

Keskiviikko 12.4.2023

Kiipeilyretki Kiipeilypalatsiin12.4.2023

Kiipeilyretki Kiipeilypalatsiin 12.4. klo 16.30.-19.

Nyt on mahdollisuus päästä kokeilemaan kiipeilyharrastusta hyvässä porukassa! Retki on tarkoitettu lapsille ja nuorille. Otamme mukaan 3 vapaaehtoista aikuista auttamaan ja varmistamaan kiipeilijöitä. Halutessaan varmistavat aikuiset voivat kiipeillä maksutta. (Ilmoita paikkaa varatessasi lapselle osallistuvasi retkelle vapaaehtoisena aikuisena.)

Aiempaa kokemusta kiipeilystä (tai varmistamisesta) ei tarvitse olla, eikä omia varusteita. Ota mukaan juomapullo ja mukavat joustavat vaatteet.

Hinta: 10 e, maksetaan paikan päällä käteisellä. Hintaan sisältyy sisäänpääsy, varusteet ja pieni välipala. (Kotkien jäsenet ovat vakuutettu. Huolehdithan omasta vakuutusturvasta, jos osallistuja ei ole jäsen.)

Turun Kiipeilypalatsin osoite: Vesilinnantie 1.

Vastuuohjajana toimii Hannu. 

HUOM! Tapaaminen klo 16.15. Assarin ullakon parkkipaikalla osoitteessa Rehtorinpellonkatu 4a (hesen viereinen parkkipaikka Hämeenkadun vieressä), josta siirrymme yhdessä Kiipeilypalatsiin. Ilmoitathan paikkaa varatessasi jos tulet suoraan Kiipeilypalatsiin.

Ilmoittaudu sähköpostilla 5.4. mennessä vs@nuoretkotkat.fi

DSCN1146.jpg

 

Lauantai 13.5.2023

80 v. Kotkasynttärit Heurekassa13.5.2023

Kotkasynttärit Heurekassa

Nuorten Kotkien 80-vuotissynttäreitä vietetään monipuolisen ja hauskan ohjelman parissa Tiedekeskus Heurekassa lauantaina 13.5. klo 10–16.

Synttäripäivä huipentuu loppujuhlaan, jossa meitä viihdyttää ainakin sirkusryhmä ja lastenmusiikkiyhtye Rokkasoppa. Lisäksi päivän ohjelmassa on avajaiset, herkullinen lounas, Heurekaan tutustumista, askartelua, kasvomaalausta, lasten omia esistyksiä, kuvauspiste, synttärikakkua ja muuta hauskaa!

Jäsenhinta: 30€ ja se sisältää matkat, lounasruokailu Heurekassa, ohjelman ja sisäänpääsyn Heurekaan.

Matkustus: Turusta tilausajolla tai julkisilla (riippuen ilmoittautuneiden määrästä). Turusta lähdetään noin klo 8 ja paluu noin kello 18 (aikataulumuutokset mahdollisia).

IlmoittautuminenLOMAKKEELLA 14.4. mennessä

Kotkasynttarit_ig_eihintaa.jpg

Tiistai 23.5.2023

Kevätrieha, Tarmon talo23.5.2023

Kevätrieha koko perheelle

Tervetuloa odottamaan kesän alkua koko perheen yhteiseen kevätriehaan tiistaina 23.5, klo 17.30-19.00 Tarmon talolle osoitteeseen Virusmäentie 10.

Paikan päällä luvassa temppuradalla temppuilua, liikunta-aiheisten arvoitusten ratkaisemista, askartelua, kasvomaalausta, makkaranpaistoa sekä muuta mukavaa puuhastelua.

Tarvitset mukaasi vain joustavat ja mukavat vaatteet, tapahtuma on kaikelta osin maksuton. 

Ilmoittaudu TÄÄLTÄ

kevatrieha_kerho_2023.png

Perjantai 26.5.2023

Kalastusleiri -TÄYNNÄ, vain varapaikoille26.5.2023 - 28.5.2023

Kalastuskausi alkaa!

Edit 5.5. Leiri täynnä - ilmoittautuminen vain varapaikoille

------

Järjestämme pienen kalastusviikonlopun 26.-28.5. Kotkien omalla saarella Bockholmenissa, Korppoon saaristossa.
Matka tehdään pikkubussilla ja loppumatka saareen veneellä. Lähtö perjantaina iltapäivällä ja sunnuntai-illaksi Turkuun. Tutustu Bockholmeniin TÄÄLTÄ>>

Osallistua voivat tänä vuonna vähintään 10 vuotta täyttävät lapset. Ohjelmassa kalastusta, kalan valmistusta, saunomista sekä tutustumista veneen käyttöön.
Vastuuohjaajana Hannu.

Hinta ja ilmoittautuminen:

Jäsenhinta 70 €. (Etusijalla V-S Kotkien leireille osallistuneet, jotka eivät ennen ole kalastusleirillä olleet.)

KUUSI ENSIMMÄISTÄ ILMOITTAUTUNUTTA PÄÄSEE MUKAAN.

Ilmoittaudu lomakkeella 6.3. klo 12.00 alkaen.

Viimeinen ilmoittautumispäivä: 12.5.

IMG-20210915-WA0001.jpg

Maanantai 19.6.2023

"Ikääntyvien leiri" (vertsuleiri) TÄYNNÄ, vain varapaikoille19.6.2023 - 21.6.2023

"Ikääntyvien leiri" vertsuleiri 19.-21.6.2023 

edit 17.4. TÄYNNÄ- ilmoittautuminen vain varapaikoille

---

Jo perinteeksi muodostunut "Ikääntyvien leiri" aka vertsujen/nuorten leiri järjestetään kesällä juhannusviikolla lomasaari Bockholmenissa.

Vertsuleiri on tarkoitettu vain tällä hetkellä vertsukoulutuksessa oleville.

Bockholmen, eli "Bokis" on järjestömme lomapaikka, joka on vuokrattavissa edullisesti jäsenperheille. Bockholmen ylläpidetään talkootöillä ja leirillä nuoret tutustuvat millaista talkooperinnettä järjestössämme on. Päivisin laitetaan paikkoja kuntoon, kuitenkin myös yhteistä ohjelmaa ja illanaviettoja unohtamatta.

Jäsenhinta 80 e

Ilmoittautuminen lomakkeella 6.3. alkaen

Viimeinen ilmoittautumispäivä 5.6.

vertsuleiri_3.jpeg

Maanantai 26.6.2023

Kesäleiri 1 -TÄYNNÄ, vain varapaikoille26.6.2023 - 30.6.2023

Kesäleiri 1: 26.-30.6.2023

edit 27.4. TÄYNNÄ- ilmoittautuminen vain varapaikoille

---

Kaarinan Vuolahden leirikeskuksessa

Leirimme ovat pieniä ja tunnelmallisia, kaikki oppivat viikon aikana tuntemaan toisensa. Päivämme ovat puuhakkaita, mutta jokaisella on myös aikaa omiin leikkeihin. Leirillä on eri-ikäisiä leiriläisiä ja aikuisia vapaaehtoisia. Leiri on tarkoitettu n. 7-15 -vuotiaille. Alle kouluikäiset osallistuvat huoltajan kanssa.

Viikon aikana uimme, soutelemme, saunomme ja nautimme luonnon helmassa olemisesta. Lisäksi ohjelmassa monipuolisesta ohjelmaa; leikkejä, pelailua ja askartelua. Leirillä majoitus joko mökeissä laina (tai omassa) teltassa. 

Jäsenhinta 155 e / muut 190 e

Bussikuljetus Raisiosta (Kaupungintalo) ja Turusta (linja-autoasema)

Sisarusalennus jäsenille 10%. (vapaapaikkoja voi anoa taloudellisin ja sosiaalisin perustein vapaamuotoisella hakemuksella vs@nuoretkotkat.fi)

Viimeinen ilmoittautumispäivä 5.6.

--

Tutustu vanhempien ja lasten palautteisiin

Tutustu leiri-infoon

Ilmoittautuminen lomakkeella 6.3. alkaen

kesaleirit_2023_Instagram-postaus.png

Maanantai 3.7.2023

Kesäleiri 2 - TÄYNNÄ, vain varapaikoille3.7.2023 - 7.7.2023

Kesäleiri 2: 3.-7.7.2023

edit 17.4. Leiri tällä hetkellä täynnä - ilmoittautuminen vain varapaikoille!

Kaarinan Vuolahden leirikeskuksessa

Leirimme ovat pieniä ja tunnelmallisia, kaikki oppivat viikon aikana tuntemaan toisensa. Päivämme ovat puuhakkaita, mutta jokaisella on myös aikaa omiin leikkeihin. Leirillä on eri-ikäisiä leiriläisiä ja aikuisia vapaaehtoisia. Leiri on tarkoitettu n. 7-15 -vuotiaille. Alle kouluikäiset osallistuvat huoltajan kanssa.

Viikon aikana uimme, soutelemme, saunomme ja nautimme luonnon helmassa olemisesta. Lisäksi ohjelmassa monipuolisesta ohjelmaa; leikkejä, pelailua ja askartelua. Leirillä majoitus joko mökeissä laina (tai omassa) teltassa. 

Jäsenhinta 155 e / muut 190 e

Bussikuljetus Raisiosta (Kaupungintalo) ja Turusta (linja-autoasema).

Sisarusalennus jäsenille 10%. (vapaapaikkoja voi anoa taloudellisin ja sosiaalisin perustein vapaamuotoisella hakemuksella vs@nuoretkotkat.fi

Viimeinen ilmoittautumispäivä 5.6.

--

Tutustu vanhempien ja lasten palautteisiin

Tutustu leiri-infoon

Ilmoittautuminen lomakkeella 6.3. alkaen

kesaleirit_2023_Instagram-postaus.png

Maanantai 24.7.2023

Yhessä - Suurleiri 202324.7.2023 - 31.7.2023

Yhessä – Together 2023

Ilmoittautumisaikaa jatkettu 12.5. sakka

Vietetään kesän 2023 hauskimmat hetket Yhessä! Nuorten Kotkien kansainvälinen leiri kokoaa eri maiden lapset ja nuoret yhteen luonnonkauniiseen Pohjois-Karjalaan Pielisen rannalle. Uudet kaverit, monipuoliset kesäpuuhat ja muu mukava odottavat jo!

SCROLL DOWN FOR ENGLISH

Yhessa_mainos_web.jpg

Mikä: Yhessä (Together) on Nuorten Kotkien kansainvälinen 80-vuotisjuhlaleiri. Leirille odotetaan noin 500 osallistujaa Suomesta ja ulkomailta. Suurleirejä järjestetään viiden vuoden välein. Niistä edellinen oli Osallisuuden saari vuonna 2018. 

Milloin: 24.-31.7.2023 

Missä: Luonnonkauniissa Nuoriso- ja leirikeskus Hyvärilässä Pohjois-Karjalassa Pielisjärven rannalla. 

Kenelle: Leiri on tarkoitettu lapsille ja nuorille. Varsinais-Suomesta leirille voi lähteä mukaan jos on ennestään ollut V-S Nuorten Kotkien leireillä mukana. Aikuiset ovat leirillä ohjaajan ja vapaaehtoisen roolissa.

Teema: Yhteisöllisyys. Teema näkyy leirin ohjelmassa ja järjestelyissä monin tavoin. 

Ohjelma: Perinteisesti suurleirit ovat pitäneet sisällään monipuolista kesäulkoilua, luovaa tekemistä, innostavia työpajoja, muita mukavia aktiviteetteja ja ennen kaikkea uusiin ihmisiin ja kulttuureihin tutustumista. 

  • Upea uimaranta
  • Hyvärilässä on monta kanoottia, kajakkia, soutuvenettä ja sup-lautoja
  • Yömelontaa Pielisellä
  • Padelia ja "Hyrlinkiä" (curlinkia Hyvärilän tapaan)
  • Pienimmille leiriläisille leikkipuisto ja kiipeilyseinä
  • Geokätköilyä, Frisbee-golfia, korikiipeilyä, suunnistusta, parkouria
  • Koripalloa, sählyä, sulkapalloa, käsipalloa, rantalenttistä
  • Kepparit ja kepparirata
  • Mölkky- ja kyykkäturnaus
  • Monikansallinen jalkapalloturnaus
  • Laulua ja musiikkia, leirikuoro.
  • Vertsuikäisille oma hengailupaikka
  • Discoa ja karaokea kesäillassa
  • Ohjattua toimintaa kädentaidoissa ja omatoimista askartelua
  • Kahvila ja kioski

Käytännön järjestelyt: Leirillä majoitutaan teltoissa leirikylissä. Leirillä tarjotaan kaksi lämmintä ateriaa sekä aamu- ja iltapalat. Turusta Hyvärilään mennään yhteiskuljetuksella. Kesällä järjestetään leirille lähteville ja huoltajille infotilaisuus.

Kansainvälisyys: Suurleirit ovat iloinen sekamelska kieliä ja kulttuureja. Yhessä-leirille on tulossa yli 300 osallistujaa Nuorten Kotkien sisarjärjestöistä muista Euroopan maista ja Euroopan ulkopuolelta. Leirillä pärjää hyvin suomen kielellä, mutta halutessaan pääsee käyttämään myös englantia ja ehkä muitakin vieraita kieliä. 

Hinta: Jäsenhinta 235 € (sis. ruoat, majoitus ja yhteiskuljetukset Turusta) 

Ilmoittautuminen: Lomakkeella 12.5.2023 mennessä

SomeLöydät leirin Instagramista @together2023 ja Facebookista @together2023

Lisätietoja: vs@nuoretkotkat.fi

-----

Camp Together 2023

Let’s make summer 2023 memorable Together! The international Nuoret Kotkat Falcon camp brings together children and youths from different countries in a beautiful forest by Lake Pielinen. New friends, beautiful outdoors, and fun activities are already waiting for you! 

What: Together is the 80th-anniversary camp of Nuoret Kotkat. About 500 participants from Finland and abroad are expected to attend the camp. Major, international Falcon camps are held every five years in Finland. The previous one was Participation Island in 2018. 
 
When24th to 31st of July 2023 

Where: In the scenic Youth and Camp Center in Hyvärilä, North Karelia, by the beautiful Lake Pielisjärvi.
 
For: Children and youth. From Varsinais-Suomi, one can attend with previous experience of V-S Nuoret Kotkat camps. Adults attend camp as group leaders and volunteers. 
 
Theme: Community. The theme is reflected in the camp program and arrangements in many ways. 
 
Program: Traditionally, Nuoret Kotkat camps have included a variety of summer sports, creative activities, inspiring workshops, other fun activities and above all, getting to know new people and cultures.  

  • A magnificent beach
  • Hyvärilä has many canoes, kayaks, rowboats, and stand-up paddleboards.
  • Night paddling on Lake Pielinen
  • Padel and "Hyrlinki" (curling Hyvärilä-style)
  • A playground and climbing wall for the youngest campers
  • Geocaching, frisbee golf, rock climbing, orienteering, parkour
  • Basketball, floorball, badminton, handball, beach volleyball
  • Hobbyhorses and a hobbyhorse track
  • Mölkky and kyykkä tournaments
  • Multinational soccer tournament
  • Singing and music, camp choir
  • A hangout spot for campers 13+
  • Disco and karaoke on summer evenings
  • Guided activities in handicrafts and independent crafting
  • Café and kiosk

Practical arrangements: The accommodation will take place in tents in camp villages. The camp offers participants two hot meals and breakfast and evening snacks. Travelling from Turku to Hyvärilä will be done by charter bus. An info meeting for parents will be held in the summer.
 
Internationality: International Nuoret Kotkat camps are a joyous jumble of languages ​​and cultures. We are expecting 300 participants from European Falcon organisations – from outside Europe, too! The main languages of the camp will be Finnish and English, but we will provide the most important information as well in other major European languages.  

Price: Member price 235 € (incl. transportation from Turku, food, and accommodation) 
 
Registration and information: Registration form by 12.5.2023.
 
Social media: You can find the camp on Instagram @together2023 and Facebook @together2023 

Additional information: vs@nuoretkotkat.fi

 

Vertsut

Retket

Kerhot

Leirit

Liitontapahtumat